EN FUNDACJA STATUT LUDZIE PROJEKTY DYSTRYBUCJA KONTAKT

KRAKOWSKA FUNDACJA FILMOWA

DYSTRYBUCJA


Krakowska Fundacja Filmowa zadebiutowała jako dystrybutor w 2007 roku wprowadzając do polskich kin studyjnych, prezentowany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, muzyczny dokument „Opowieści cygańskiego taboru” („When the Road Bends... Tales of a Gipsy Caravan”). Film Jasmine Dellal nazywany „cygańskim Buena Vista Social Club”, przedstawiał historię 6-tygodniowego tournée po Ameryce Północnej, w którym bierze udział pięć romskich zespołów, z czterech różnych krajów. Kolejnym filmem krakowskiego festiwalu, dystrybuowanym przez Fundację, była polsko-niemiecka koprodukcja w reżyserii Jerzego Śladkowskiego pt. „Dwa Rembrandty w ogrodzie” (2011). Ta dokumentalna komedia sensacyjna, portretująca zawiłe dzieje rodziny żydowskiej szukającej skarbu ukrytego podczas wojny w Łodzi, była prezentowana w kinach wraz z krótkometrażową animacją Bartka Kulasa – „Millhaven”, nagrodzoną na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu animowanego. Kolejną propozycją kinową Fundacji była komedia dokumentalna „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja” w reżyserii Namira Abdela Messeeha. Film w zabawny sposób opowiada o objawieniach maryjnych wśród egipskich Koptów z których wywodzi się reżyser. Polska premiera filmu odbyła się 16 listopada 2012 roku. Podobnie jak trzy wcześniejsze filmy również i ten miał swój pokaz na festiwalu w Krakowie. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym świętował triumfy czwarty z filmów dystrybuowanych przez fundację – „Ikona” (2016) Wojciecha Kasperskiego.
Pełna czułości, a zarazem wstrząsająca opowieść o wykluczonych pacjentach zamkniętych za murami syberyjskiego szpitala psychiatrycznego otrzymała Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu w konkursie polskim, Nagrodę im. Macieja Szumowskiego, nagrodę za najlepsze zdjęcia i za najlepszy montaż, a także nagrodę FIPRESCI. Najnowszym filmem dystrybuowanym przez Fundację jest laureat Złotego Rogu 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nominowany do Oscara 2019 film „O ojcach i synach” Talala Derkiego, który swoją premierę kinową w Polsce będzie miał 1 marca 2019 roku.

Opowieści Cygańskiego Taboru


Dwa Rembrandty w Ogrodzie


Najświętsza Panienka, Koptowie i ja


Ikona


O ojcach i synach


Obecnie w ofercie Krakowskiej Fundacji Filmowej znajdują się trzy tytuły: „Dwa Rembrandty w Ogrodzie”, „Ikona” oraz „O ojcach i synach”.

hosting zapewnia KEI.PL